Mizuchi

Raznoraznosti

HomeFAQRegisterLog in

Share | 

Arhiva - Tolkin

View previous topic View next topic Go down 
AuthorMessage
????
Guest

PostSubject: Re: Arhiva - Tolkin   31/1/2011, 21:22

Isto sam Hobit i dva dela LoTR.Hobit mi je super,iako detinjast...A LoTR me je malo ubio sa raznim rimama i klišeima,kao i Frodovim delovima,ali mi se isto sviđa
Back to top Go down
????
Guest

PostSubject: Re: Arhiva - Tolkin   31/1/2011, 22:29

Ma nije kliše toliki,ali ima...Dosta je uzeto i Prstena Nimbelunga...
Back to top Go down
????
Guest

PostSubject: Re: Arhiva - Tolkin   1/2/2011, 12:08

Pa da zavisi,meni možda deluje jel sam čitao neke knjige pre njega...Ili možda što nisam ljubitelj takvog sveta u EF (vilenjaci,patuljci,)...Više volim kad je malo realnije (Hronike crne čete,PLIV,) ili sa drugačijim bićima i time (WoT,Malorijada),ali stvarno ne želim da spamujem...
Back to top Go down
????
Guest

PostSubject: Re: Arhiva - Tolkin   1/2/2011, 12:43

Aha. Smile

Ali većina ljubitelja gleda LoTR i ostatak sveta. Da LoTR je prvi... Ali ne možemo ga porediti sa ASOIAF koji koliko-toliko realan, sa WoT koji je pisan u sitne detalje (čim ima 13 knjiga), sa Crnom četom gde je akcenat stavljen bukvalno na vojsku sa Witcherom gde je dosta stavljeno i na sex.

Može se doći do zaključka da je LoTR otvorio vrata fantastike,a da su ostali pisci usavršavali...
Back to top Go down
????
Guest

PostSubject: Re: Arhiva - Tolkin   1/2/2011, 13:16

Stvorio je jedan svet i kažem da je savršen. Ja sam rekao samo nešto da mi je Hobit bolji,koliko se sećaš. Ako ste čitali PLIV, isto je vredno da se uporedi. Nema neke veze sa Tolkinom, ali da vidimo šta je bolje. Smile Msm. samo moje lično mišljenje ali možete uporediti.
Back to top Go down
????
Guest

PostSubject: Re: Arhiva - Tolkin   1/2/2011, 13:27

Pa njega sam dao za primer,pošto najmanje liči na Tolkina. Slažem se ja da je Tolkin dobar pisac i da je LoTR ok. Ali ne može se ostati da je on najbolji pisac posle svega. Znam i kad je LoTR napisan. LoTR je,kako je Tolkien rekao, vilinska bajka...xD
Back to top Go down
????
Guest

PostSubject: Re: Arhiva - Tolkin   1/2/2011, 13:49

Sve jedno više je bajka nego fantastika, iako ne znači da je to loše.
Back to top Go down
????
Guest

PostSubject: Re: Arhiva - Tolkin   1/2/2011, 13:57

Ali za LoTR ne treba toliko pažnje i zrelosti koliko za WoT, Crnu četu i PLIV...
Back to top Go down
????
Guest

PostSubject: Re: Arhiva - Tolkin   1/2/2011, 14:02

LoTR sam ostavio posle druge knjige,zato što sam počeo Erlika da čitam... Sad PLIV ne čitam toliko zbog zaraze kompa,ali umeo sam i da čitam po 200,300 strana dnevno...xD Kao i Malorijadu,koja je sve,samo ne nahvaljena. A LoTR mi se nije toliko svideo.

I kao što sam rekao za sve treba veća zrelost nego za LoTR....Zato i treba da bude obavezan pošto skoro svi mogu da ga shvate

koristi edit opciju.
Back to top Go down
????
Guest

PostSubject: Re: Arhiva - Tolkin   1/2/2011, 14:13

Ali šta...Kako ne razumeju.Jedino ako ciljaš na mržnju ljudi prema elfima i patuljcima.

U suštini LotR nije ništa revolucionarno ali je Tolkin napisao u doba kada takva dela
nisu bila
svugde
U sušno doba i prljava voda je slatka
ALi jedno je sigurno
Tolkin je postavio korene epske fantastike
tj moderne adaptacije

Pričao sam sa jednim drugom sa neta,ovo je njegov odgovor. I on je rekao da su WOT PLIV i LOTR jednaki... Svaki ima svoju draž...

Ali meni LoTR nikad neće zauzimati prvo mesto...

Last edited by Jaime Lannister on 1/2/2011, 14:20; edited 1 time in total
Back to top Go down
????
Guest

PostSubject: Re: Arhiva - Tolkin   1/2/2011, 14:37

Pa ovako,*trljam ruke*, Tolkin je počeo sa pisanjem u doba kada epska fantastika nije bila karakterisna kao ozbiljna literatura. Priče i svet koji je on stvorio su bazirani na dosta starijim delima i jedini razlog zašto se Tolkin smatra vesnikom renesanse u kome epska fantastika cveta je njegov kreativan način pisanja. Sami sebe zavaravamo ako kažemo da je Tolkin stvorio originalnu priču, jer kostur samih dešavanja u Gospodaru su simplistički i realno daleko iza kompleksnosti novijih dela epske fantastike.

Iskreno Tolkin je imao veći uticaj na engleski jezik nego na sam žanr epske fantastike. Ko je čitao LotR u originalnom engleskom to može da potvrdi, njegove sintagme i veoma lukavo korišćenje jezika je stvorilo jedinstveno delo. To je ono što cenim kod Gospodara.

Iskreno Tolkin nije bio bolji pisac od Martina, Džordana, Kija, Hoba i drugih, jednostavno je bio unikatan jer u njegovo vreme nije imao konkurenciju vredno spominjanja. Da on je propudio žanr, ali nije ga stvorio, samo je pojačao temelje, i za kraj definitvno nije naj bolji pisac, ali jedinstven jeste.

Previše za prvi post :P
Back to top Go down
????
Guest

PostSubject: Re: Arhiva - Tolkin   1/2/2011, 14:47

Nije,mada sam ja kraći. :P

Upravo tako.Imao je dosta uticaja na engleski jezik...I sam je rekao da je dosta uzeo iz Ring of Nibbelung,a sigurno i iz mnogih britanskih predanja tj. bajki.Ne znam da li je EF ,,bajka''. LoTR jeste.Setite se onih fazona iz prvog razreda,Dobro pobeđuje Zlo,projevi 3,7,9, svi likovi uvek živi blablabla...Previše sličnosti? Pesma Leda i Vatre se isto može svrstati u EF,ali sami pogledajte,bajka sigurno nije.Kao i WoT...Tako da nek vam je LoTR na prvom mestu,ali pročitajte sve ovo pa upoređujteI zatim nisam čitao ali sam čuo za Hronike Ambera,deluje da ima više mudrosti i toga nego u tri LoTR-a.

E,da ajde mi kažite šta je ,,POUKA'' LoTR-a?
Back to top Go down
????
Guest

PostSubject: Re: Arhiva - Tolkin   1/2/2011, 14:58

Prvo ja hoću pouku LoTr-a,onda će dobiti ovu...Ne volim odgovre sa pitanjima. Smile

Ima sigurno kad je knjiga toliko duboka i poučna?
Back to top Go down
????
Guest

PostSubject: Re: Arhiva - Tolkin   1/2/2011, 15:06

Da...xD Ma ne znam kako to da kažem,samo mi dajte,intereseuje mi? Smile
Back to top Go down
????
Guest

PostSubject: Re: Arhiva - Tolkin   1/2/2011, 15:15

Da,shvatiću,ali ovde spamujemo,a još nisam dobio TO o LoTR... Very Happy
Back to top Go down
????
Guest

PostSubject: Re: Arhiva - Tolkin   1/2/2011, 15:19

Pouka je subjektivna, što je delo kompleksnije to je pouku teže naća ako je uopšte ime. Neki pisci pišu delo sa idejom da prenesu neko mišljenje,pouku, učenje na čitaoca, ali neki su mnogo suptilniji. Svaki drugačije gleda na delo, pa samim tim i ova rasprava.
Back to top Go down
????
Guest

PostSubject: Re: Arhiva - Tolkin   1/2/2011, 15:23

Upravo tako svako ima različito mišljenje...

I ako niste videli,kada su ovde počeo da pišem rekao sam da je LoTR DOBRA knjiga, sad ćete misliti da sam Tolkinomrzac. Tako da ću ga možda jednog dana pročitati...xD A za PLIV ću vam reći kad pročitam ovo što mi je ostalo...
Back to top Go down
????
Guest

PostSubject: Re: Arhiva - Tolkin   1/2/2011, 18:00

Ovo su Nordijski elfovi,pre Tolkina...

Ne vidim da se nešto bitnije promenilo,samo mi ovi elfovi deluju grublje.
Back to top Go down
????
Guest

PostSubject: Arhiva - Tolkin   1/2/2011, 21:01

Ma meni ne deluje da je nastala pre Tolkina pošto ovo više liči kopjuterski rađeno,mada nisam siguran. Ali zato možda nisu potvrdili Nordijsko viđenje Elfova. A uostalom, ako ima je Tolkien rekao, ne mora značiti da je istina.
Back to top Go down
Sponsored content

PostSubject: Re: Arhiva - Tolkin   

Back to top Go down

Arhiva - Tolkin
View previous topic View next topic Back to top 
Page 1 of 1